-
Бизнес риск услуги
Ние предоставяме необходимите съвети, които да ви помогнат да управлявате риска, да реализирате възможности и да подобрите представянето на бизнеса си.
-
Консултации по сделки
Във времена на бързо нарастваща бизнес интеграция фирмите често търсят решение на предстоящата промяна в структурата им.
-
Недвижими имоти
Нашият консултантски екип за недвижими имоти е мултидисциплинарен, включващ експерти с опит в областта на развитието на проекти в жилищното и търговското строителство, оценката на недвижимите имоти и финансирането им.
-
Регулаторно отчитане
Процесът на одита и отчитането към регулаторните органи е повече от спазване на изискванията за Грант Торнтон. Той също така е инструмент за подобряване на бизнеса, който идентифицира и решава важните проблеми и добавя стойност.
-
Отчитане съгласно МСФО
Регулаторните органи и организациите, отговарящи за промени в счетоводните стандарти, все още призовават за мерки след финансовата криза, свързани с въвеждането на редица нови стандарти, които компаниите трябва да приложат. В същото време растат заплахите от регулаторни наказания за неспазване на изискванията. Тези тенденции в съчетание с все по-голямата сложност на бизнес моделите на компаниите, прави спазването на сроковете за докладване все по-голям проблем в днешно време.
-
Одитни технологии
Ключов елемент в нашата глобална одиторска методология е използването на авангардни технологии. По-специално, ние използваме интегриран набор от софтуерни приложения, известни като пакета Voyager.
-
Одиторска методология
Нашата одиторска методология съсредоточава вниманието и усилията ни в тези области на финансовите ви отчети, които водят до най-голям риск. Методологията включва интегрирани процеси за контрол на качеството, в т.ч. политики и процедури за контрол на качеството на ангажимента.
-
Одиторски услуги
Един от ключовите елементи, които допринасят за високото качество на услугите, които предлагаме, е развитието на иновативни технологии и софтуерни програми. Ние вярваме, че високотехнологичните технологии създават ефективно обслужване на достъпни цени. Нашите одиторски софтуерни приложения (Voyager, TBeam, IDEA и др.) са базирани на иновативни компютърни технологии, които могат да бъдат приспособени към специфичните нужди и характеристики на всяка организация.
-
Счетоводство и финансови отчети
Aутсорсингът на финансовата ви администрация може да бъде един ход, който има големи ползи за Вас. Това ще Ви позволи да се съсредоточите изцяло върху основните си задачи и дейности, като през това време нашите професионалисти ще се грижат компанията Ви да спазва всички законови изисквания по най-изгоден за Вас начин. Можете да бъдете сигурни, че административните Ви процеси продължават, дори в случай на отпуск, болничен или празник.
-
Услуги, свързани със заплати
Услугите, свързани със заплати винаги са били чувствителна и сложна област. Доверете ни се в грижата за един от най-ценните си ресурси – вашият персонал! Готови сме да ви подпомагаме по пътя на предизвикателната среда и редицата изисквания, които съпътстват вашия бизнес. Ние Ви предлагаме достъп до екип от опитни професионалисти с дългогодишен международен опит и богата практика при прилагане на тези изисквания. Нашите експерти са на разположение да Ви предоставят пълно съдействие по въпроси в областта на заплатите.
-
Услуги, свързани със ЗДДФЛ
Нашият подход е да работим усилено, за да изградим силна връзка с Вас. Като Ваши консултанти, ние ще изслушаме, какво искате да постигнете и ще защитим личните Ви финанси по най-ефикасния и изгоден за Вас начин. Нашите професионалисти имат богат опит в консултирането на собственици и управители на различни форми на търговски предприятия, така че ще говорите с хора, които могат да се справят с Вашите предизвикателства и притеснения. В допълнение, нашият екип разбира всички аспекти на данъците, които Ви засягат.
-
Услуги, свързани с ДДС
Сложната система свързана с ДДС в България предполага множество препятствия и предизвикателства по пътя към постигане на данъчна оптимизация, съпроводена с необходимостта от спазване на изискванията за съответствие с приложимото национално и европейско законодателство по отношение на косвените данъци, в частност данък върху добавената стойност (ДДС). Ние Ви предлагаме достъп до екип от опитни данъчни специалисти с дългогодишен международен опит и богата практика при прилагане на тези изисквания. Нашите експерти са на разположение да Ви предоставят пълно съдействие по данъчните въпроси в областта на косвено данъчно облагане.
-
Услуги, свързани с трансферно ценообразуване
Вашата фирма извършва вътрешногрупови трансгранични доставки. Но вашият метод за ценообразуване в разумни граници"" ли е? Отговаряте ли на изискванията на българската данъчна администрация за съпровождаща документация? Трансферното ценообразуване е област която засяга повечето мултинационални компании. Данъчните власти по целия свят се концентрират все повече върху ценообразуването и политиките за трансферно ценообразуване
-
Услуги, свързани с корпоративен данък
Методите за управление и оптимизация на корпоративното облагане, прилагани от нашия данъчен екип, са изградени по начин, който да отговори на множеството изисквания на приложимото законодателство и в частност данъчната администрация. Поради тази причина рискът от неблагоприятен изход при ревизии по Закона за корпоративно подоходно облагане (ЗКПО) и други административни производства, свързани с корпоративния данък, намалява драстично за Вас.
Тъй като окончателният текст на ESRS е публикуван, компаниите, които попадат в обхвата на CSRD, трябва да се подготвят, тъй като някои от отчетните субекти ще трябва да прилагат ESRS за отчетни периоди, започващи на или след 1 януари 2024 г.
Следващите често задавани въпроси ще ви помогнат да разберете повече за CSRD и ESRS.
На 5 януари 2023 г. Директивата за корпоративна устойчивост (CSRD) влезе в сила. Тя надгражда своя предшественик, Директивата за нефинансово докладване (NFRD), която е издадена през 2018 г. CSRD разширява обхвата на Дружествата, които ще трябва да разкриват информация за устойчивостта, и въвежда подробна отчетност в редица категории: подготовка, стратегия и бизнес модел, надлежна проверка, управление, управление на рискове и възможности, както и цели и показатели.
Каква е целта на CSRD?
Целта на CSRD е да подобри съществуващите изисквания на Директивата на ЕС за нефинансова отчетност (NFRD), за да се използва по-добре потенциалът на ЕС в прехода към напълно устойчив и приобщаващ икономически и финансов модел, в съответствие с Европейския зелен пакт и Целите за устойчиво развитие на ООН.
Какъв е времевият график за CSRD?
Кои дружества попадат в обхвата на CSRD?
· Застрахователни и банкови дружества
· Дружества, листвани на регулирани пазари в ЕС
· „Големи дружества от ЕС (листвани и нелиствани)“
· Компании в ЕС, които са майки на „Големи групи“
· Малки и средни предприятия от ЕС
· Дъщерни дружества и клонове в ЕС
Критериите за обхват трябва да отговарят на поне два от следните условия:
1. Общо активи над 20 милиона евро
2. Нетни приходи над 40 милиона евро
3. 250 и повече служители
Допълнителни правила и критерии за обхват се прилагат за групи и дъщерни дружества на ЕС с майки извън ЕС, както е определено в CSRD.
Какви са ключовите съображения при консолидиране?
· Предприятията майки на големи групи трябва да предоставят отчетност на консолидирана основа
· Консолидираното финансово отчитане не е същото като консолидираната отчетност по устойчивост
· Дружествата трябва да предоставят адекватно разбиране за рисковете/въздействията на дъщерните дружества и да разкриват информация въз основа на същественост, която може да надхвърли правилото на „контрол“
· Дъщерните дружества могат да приложат освобождаване от изготвянето на доклад по устойчивост, когато майката в групата представя консолидиран доклад за устойчивостта
· Временно достъпна опция за освобождаването за дъщерни дружества е налична за определени дъщерни дружества на ЕС с майки извън ЕС
Консолидираното докладване на устойчивост също се прилага за отчетите по устойчивост и надхвърля изискванията за консолидиране, покрити в финансовите отчети, като Дружествата трябва да предоставят адекватно разбиране на рисковете/въздействията на дъщерните дружества по всички съществени теми.
Каква е разликата между NFRD и CSRD?
Най-съществената разлика е въвеждането на задължителни стандарти за отчетност по устойчивост съгласно CSRD под формата на Европейските стандарти за отчитане на устойчивост (ESRS). Дружествата, отчитащи се съгласно CSRD, трябва да прилагат тези стандарти на ЕС за отчетност по устойчивост и да включват информация за устойчивост в своя годишен доклад за дейността (доклад на ръководството), използвайки същия отчетен период за двата отчета.
Кои ESRS ще се прилагат за първите дружества, които ще отчитат съгласно CSRD?
Европейската комисия одобри първия набор от ESRS. Последната публична консултация по окончателните изменения завърши на 7 юли 2023 г., а окончателният текст беше публикуван в Делегираните актове на ЕС на 31 юли 2023 г.
Първият набор от ESRS включва два общи и десет тематични стандарта в трите области на ESG, както е посочено по-долу:
Какъв е принципът на ,,двойната същественост‘‘?
CSRD и ESRS въвеждат концепцията за двойна същественост. Дружествата, прилагащи ESRS, трябва да отчитат значимите въздействия, рискове и възможности или „IROs“ във всяка тематична област в своите отчети по устойчивост, които са както финансово значими (вън навътре), така и влияят на хората и околната среда (вътре навън).
Концепция за двойна същественост: Резюме и основни концепции
Каква е ролята на заинтересованите страни в процеса на оценка на съществеността?
В рамките на ESRS, заинтересованите страни се определят както като потребители на доклади за устойчивост, така и като други заинтересовани страни или потребители на информация. Заинтересованите страни са тези, които могат да повлияят на организацията или да бъдат повлияни от нея, и двете групи трябва да бъдат включени в процеса на надлежна проверка.
Какви облекчения за поетапно въвеждане са предоставени?
Ето резюме на поетапните изисквания за оповестяване за всички отчетни субекти:
За дружествата с по-малко от 750 служители:
Освен това, до 2030 г. дъщерните дружества в ЕС, които са част от групи с майки извън ЕС, могат да подготвят само един отчет, който да включва дъщерните дружества, които обикновено биха били задължени да подготвят отделни отчети поради размер или ако са публични.
Какво е граница на докладване и какво трябва да се вземе предвид?
CSRD разширява границата на докладване за предприятията извън техните собствени операции, за да включи както предходните, така и дейностите след дружеството във веригата на стойността. Предприятието трябва да отчита материални въздействия, рискове и възможности във веригата на стойността съгласно оповестяванията на ESRS или, ако съществуват други материални въздействия, не обхванати от ESRS, да включи специфични за дружеството оповестявания. Това се отнася за всички равнища във веригата на стойността.
Граница на докладване за устойчивост
Готови ли са дружествата за внедряване на CSRD?
В зависимост от кога дружествата влизат в обхвата на CSRD и какво е нивото на зрялост тяхната стратегия за устойчивост, структури и процеси за отчетност, може да има редица области, които трябва да бъдат преразгледани:
Необходими умения
Ниво на зрялост по CSRD: Има ли установен процес за докладването по устойчивост (преди това доброволно отчитан или съгласно NFRD) и какво е съзнанието, наличните умения и знания за преминаване към изискванията на CSRD и ESRS.
Комуникация с одитора
Други области, които трябва да се разгледат, включват ранно ангажиране със задължителния одитор, за да се осигури гладък процес и разбирателство относно графика за отчетност през първата година.
Определяне на отговорните лица
Кой ръководи процеса на отчетност и докладване по устойчивост и дали това е установено в рамките на вътрешната оперативна структура (финансов директор, директор по управление на риска, вътрешен проектен екип).
Разработване на график
Определен ли е график за внедряване и дали са определени изисквания за обхват като голямо предприятие, МСП, дъщерно дружество на ЕС или като част от веригата на стойността на бизнес партньорите.
Оценка на пропуските
Какво трябва да бъде поставено на място, за да се осигури готовност и съответствие с CSRD и други нови регулаторни изисквания за отчетност? Това включва преглед, анализ на пропуските и/или иницииране на стратегия по отношение на хора, процеси и технологии. Областите, които трябва да се разгледат, включват стратегия за данни, наличност и способности на системите, човешки ресурси и нуждите от допълнителни ресурси или повишаване на съществуващите, за да сте готови за съответствие.